Skip to content

530 Gregory Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1928

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block2175.04
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,244
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,700
26%
Improvement Value:$194,500
74%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,769+3.0%
2024$10,458+6.5%
2023$9,821+0.8%
2022$9,745+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928