Skip to content

526 Gregory AvePassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Sep 6, 2002

Property Information

Block2175.04
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,374
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
20%
Improvement Value:$268,100
80%
Total Assessment$333,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,758+3.0%
2024$13,361+6.5%
2023$12,547+0.8%
2022$12,450+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

To:

Sq Ft2,374DeedBook 487, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1910