Skip to content

54 Kruger PlPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
Nov 14, 2006

Property Information

Block2175.04
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,472
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
31%
Improvement Value:$137,800
69%
Total Assessment$200,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,258+3.0%
2024$8,020+6.5%
2023$7,531+0.8%
2022$7,473+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$384,000

To:

Sq Ft1,472DeedBook 1365, Page 163

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 1277, Page 156

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook N152, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1920