Skip to content

50 Kruger Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Mar 24, 2025

Property Information

Block2175.04
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,208
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
19%
Improvement Value:$268,200
81%
Total Assessment$330,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,635+3.0%
2024$13,241+6.5%
2023$12,434+1.6%
2022$12,238+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 4880, Page 256

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 2749, Page 98Recorded1/4/2016

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 2666, Page 83Recorded7/31/2015

Property Sale

Sale
$265,000

To:

DeedBook 804, Page 86

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook X128, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1920