Skip to content

546 Gregory Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1928

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block2175.04
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,232
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,500
26%
Improvement Value:$196,200
74%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,996+3.0%
2024$10,679+6.5%
2023$10,028+0.8%
2022$9,951+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928