Skip to content

15 Poplar StPassaic, NJ 07055

Built 1955

Last Sale Price
$286,811
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block2175.04
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,267
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
37%
Improvement Value:$115,500
63%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,545+3.0%
2024$7,327+6.5%
2023$6,881+0.8%
2022$6,828+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$286,811

To:

Sq Ft1,267DeedBook 4301, Page 38

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook D154, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1955