Skip to content

33 Poplar StPassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Date
Sep 27, 2006

Property Information

Block2175.04
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,134
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
23%
Improvement Value:$232,500
78%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,369+3.0%
2024$12,012+6.5%
2023$11,280+0.8%
2022$11,193+1.5%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-019627-18

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Built

Built

Year Built: 1950