Skip to content

544 Gregory AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block2175.04
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,912
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
26%
Improvement Value:$193,900
74%
Total Assessment$260,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,757+3.0%
2024$10,446+6.5%
2023$9,810+0.8%
2022$9,734+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,912DeedBook 3955, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1900