Skip to content

356 Oak St.Passaic, NJ 07055

Built 1917

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block2175
Lot46.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SS-2FAMILY
Dwellings2
ZoningM-1
Sq Footage1,564
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,100
30%
Improvement Value:$140,300
70%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,304+3.0%
2024$8,064+6.5%
2023$7,573+0.8%
2022$7,514+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,564DeedBook 4042, Page 139

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 1720, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1917