Skip to content

366 Highland Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
May 4, 2012

Property Information

Block2183.01
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
20%
Improvement Value:$252,600
80%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,020+3.0%
2024$12,645+6.5%
2023$11,874+0.8%
2022$11,783+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930