Skip to content

368 Highland Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block2183.01
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-1FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,277
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
38%
Improvement Value:$103,100
62%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$5,984-0.8%
2019$6,034+3.7%
2018$5,819-28.8%
2017$8,171+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930