Skip to content

977 Main AvePassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block2183.01
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,400
39%
Improvement Value:$341,600
61%
Total Assessment$560,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,089+3.0%
2024$22,422+6.5%
2023$21,056+0.8%
2022$20,894+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0