Skip to content

18 Federal St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block2184
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SS-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,636
Acreage110

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
31%
Improvement Value:$136,300
69%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,197+3.0%
2024$7,960+6.5%
2023$7,475+0.8%
2022$7,417-16.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,636DeedBook 3853, Page 42

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1798, Page 167

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 909, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1930