Skip to content

5 Spruce StPassaic, NJ 07055

Built 1928

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 3, 2004

Property Information

Block2185.01
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,520
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,900
28%
Improvement Value:$167,300
72%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,574+3.0%
2024$9,297+6.5%
2023$8,731+0.8%
2022$8,663+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 757, Page 291

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 380, Page 142

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook G168, Page 1

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook A161, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1928