Skip to content

255 Autumn StreetPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Sep 23, 2004

Property Information

Block2185.01
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,991
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,500
34%
Improvement Value:$159,500
66%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,936+3.0%
2024$9,650+6.5%
2023$9,062+0.8%
2022$8,992+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft1,991DeedBook 860, Page 200

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook N154, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1900