Skip to content

209 Summer StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jul 25, 2003

Property Information

Block2185.02
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SO1S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,620
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,900
30%
Improvement Value:$203,500
70%
Total Assessment$291,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,014+3.0%
2024$11,668+6.5%
2023$10,957+0.8%
2022$10,872+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 331, Page 238

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook T159, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1930