Skip to content

237 Summer StPassaic, NJ 07055

Built 1928

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 12, 2018

Property Information

Block2185.02
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage864
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
43%
Improvement Value:$84,600
57%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,119+3.0%
2024$5,942+6.5%
2023$5,580+0.8%
2022$5,537+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft864DeedBook 3491, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1928