Skip to content

256 Autumn StreetPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 26, 1996

Property Information

Block2185.02
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,942
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,600
29%
Improvement Value:$177,200
71%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,299+3.0%
2024$10,002+6.5%
2023$9,392+0.8%
2022$9,320+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920