Skip to content

448 Harrison St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 22, 2009

Property Information

Block2185
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,868
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
27%
Improvement Value:$159,700
73%
Total Assessment$219,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,033+3.0%
2024$8,773+6.5%
2023$8,238+0.8%
2022$8,175+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,868DeedBook 1959, Page 254

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1699, Page 231

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 1188, Page 6

Property Sale

Sale
$275,500
DeedBook 634, Page 228

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook X164, Page 164

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook R140, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1930