Skip to content

203 Summer St.Passaic, NJ 07055

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2020

Property Information

Block2185
Lot45.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SS-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,552
Acreage100

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
17%
Improvement Value:$326,700
83%
Total Assessment$391,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,142+3.0%
2024$15,676+6.5%
2023$14,720+0.8%
2022$14,607+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 2467, Page 289Recorded5/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 2009