Skip to content

169 Burgess Pl.Passaic, NJ 07055

Built 2013

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Nov 16, 2012

Property Information

Block2186
Lot49.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,014
Acreage83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,400
25%
Improvement Value:$184,600
75%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,101+3.0%
2024$9,810+6.5%
2023$9,212+0.8%
2022$9,141+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$99,000

To:

Sq Ft2,014DeedBook 2250, Page 138