Skip to content

19 Federal St.Passaic, NJ 07055

Built 2014

Last Sale Date
Feb 1, 2013

Property Information

Block2186
Lot49.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,913
Acreage50

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,400
25%
Improvement Value:$179,600
75%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,895+3.0%
2024$9,610+6.5%
2023$9,024+0.8%
2022$8,954+1.5%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 2250, Page 149

Foreclosure Case F-024161-09

Defaulted
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment