Skip to content

424 Highland Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block2187.01
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,904
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,700
29%
Improvement Value:$185,300
71%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,761+3.0%
2024$10,450+6.5%
2023$9,814+0.8%
2022$9,738+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft1,904DeedBook 5044, Page 97Recorded2/4/2026

Property Built

Built

Year Built: 1930