Skip to content

432 Highland AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block2187.01
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,004
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,600
50%
Improvement Value:$76,000
50%
Total Assessment$151,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,250+3.0%
2024$6,070+6.5%
2023$5,700+0.8%
2022$5,656+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,004DeedBook 4631, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1930