Skip to content

446 Highland Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 7, 2014

Property Information

Block2188.01
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,160
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,400
29%
Improvement Value:$183,800
71%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,687+3.0%
2024$10,378+6.5%
2023$9,746+0.8%
2022$9,671+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 2500, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1930