Skip to content

232 Burgess PlacePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 6, 2023

Property Information

Block2188
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-1FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,534
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,200
33%
Improvement Value:$123,300
67%
Total Assessment$184,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,607+3.0%
2024$7,387+6.5%
2023$6,937+0.8%
2022$6,884+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook N-125, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1930