Skip to content

265 Summer StPassaic, NJ 07055

Built 2005

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block2191.01
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,237
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
16%
Improvement Value:$326,000
84%
Total Assessment$388,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,018+3.0%
2024$15,556+6.5%
2023$14,608+0.8%
2022$14,495+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 1229, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 2005