Skip to content

257 Summer StreetPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 1993

Property Information

Block2191.01
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,012
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,100
52%
Improvement Value:$79,500
48%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,786+3.0%
2024$6,591+6.5%
2023$6,189+0.8%
2022$6,141+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920