Skip to content

8 De Groot PlacePassaic, NJ 07055

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2024

Property Information

Block2191.01
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage908
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,700
33%
Improvement Value:$130,700
67%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,056+24.3%
2024$6,482+6.5%
2023$6,087+0.8%
2022$6,040+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft908DeedBook 4366, Page 13Recorded8/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1928