Skip to content

10 Cedar St.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Date
Jan 10, 2003

Property Information

Block2191.02
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,800
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,600
36%
Improvement Value:$124,400
64%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,957+3.0%
2024$7,728+6.5%
2023$7,257+0.8%
2022$7,201+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920