Skip to content

281 Summer StPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block2191.02
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,916
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
32%
Improvement Value:$130,200
68%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,945+3.0%
2024$7,716+6.5%
2023$7,246+0.8%
2022$7,190+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,916DeedBook 3619, Page 13

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook L156, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1920