Skip to content

573 Mckinley StPassaic, NJ 07055

Built 1928

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Apr 14, 1995

Property Information

Block2193.01
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,946
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,800
26%
Improvement Value:$190,300
74%
Total Assessment$258,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,641+3.0%
2024$10,334+6.5%
2023$9,705+0.8%
2022$9,630+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000

To:

Sq Ft1,946DeedBook 139, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1928