Skip to content

61 Poplar St.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block2193
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,488
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
23%
Improvement Value:$264,500
77%
Total Assessment$342,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,101+3.0%
2024$13,694+6.5%
2023$12,859+0.8%
2022$12,760+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,488DeedBook 462, Page 164

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook B156, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1940