Skip to content

565 Gregory Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2023

Property Information

Block2194
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,214
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,500
25%
Improvement Value:$193,100
75%
Total Assessment$258,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,662+3.0%
2024$10,354+6.5%
2023$9,723+0.8%
2022$9,648+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920