Skip to content

412 Oak StreetPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 9, 1998

Property Information

Block2195.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage3,500
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
20%
Improvement Value:$275,500
80%
Total Assessment$343,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,142+3.0%
2024$13,734+6.5%
2023$12,897+0.8%
2022$12,797+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft3,500DeedBook 158, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1930