Skip to content

52 Hammond Ave.Passaic, NJ 07055

Built 2007

Last Sale Date
Feb 26, 2008

Property Information

Block2195.01
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SS-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,400
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
17%
Improvement Value:$327,400
83%
Total Assessment$393,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,203+3.0%
2024$15,736+6.5%
2023$14,777+0.8%
2022$14,663+1.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook V156, Page 117