Skip to content

54 Hammond Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Date
Feb 26, 2008

Property Information

Block2195.01
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage688
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
43%
Improvement Value:$86,900
57%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,288+3.0%
2024$6,106+6.5%
2023$5,734+0.8%
2022$5,690+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook V156, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1910