Skip to content

459 Gregory Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 1995

Property Information

Block2195.01
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage3,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,400
24%
Improvement Value:$232,400
76%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,608+3.0%
2024$12,244+6.5%
2023$11,498+0.8%
2022$11,409+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$178,200
DeedBook Q137, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1930