Skip to content

422 Oak St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block2195.01
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,580
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
25%
Improvement Value:$186,700
75%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,275+3.0%
2024$9,978+6.5%
2023$9,370+0.8%
2022$9,298+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 373, Page 145

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook S151, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1930