Skip to content

121 Hammond Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 5, 2018

Property Information

Block2195.02
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,887
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
20%
Improvement Value:$271,500
80%
Total Assessment$339,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,977+3.0%
2024$13,574+6.5%
2023$12,746+0.8%
2022$12,648+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,887DeedBook 3274, Page 213

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 1255, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1930