Skip to content

12 Peach St.Passaic, NJ 07055

Built 2004

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 16, 2020

Property Information

Block2195.02
Lot18.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,550
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
17%
Improvement Value:$330,200
83%
Total Assessment$397,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,368+3.0%
2024$15,896+6.5%
2023$14,927+0.8%
2022$14,812+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,550DeedBook 3824, Page 185Recorded7/8/2020

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,550DeedBook 3819, Page 185

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 789, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 2004