Skip to content

133 Hammond Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1980

Last Sale Date
Aug 5, 2015

Property Information

Block2195.02
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/9U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
15%
Improvement Value:$370,800
85%
Total Assessment$438,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,071+3.0%
2024$17,550+6.5%
2023$16,480+0.8%
2022$16,353+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 444, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1980