Skip to content

87 Hammond Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Apr 25, 2019

Property Information

Block2196.01
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,457
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
30%
Improvement Value:$160,200
70%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,400+3.0%
2024$9,129+6.5%
2023$8,573+0.8%
2022$8,507+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 2832, Page 227Recorded6/2/2016

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 1476, Page 141

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 290, Page 226

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook X160, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1900