Skip to content

83 Hammond Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 25, 2002

Property Information

Block2196.01
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,406
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,800
27%
Improvement Value:$178,400
73%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,110+3.0%
2024$9,818+6.5%
2023$9,220+0.8%
2022$9,148+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,406DeedBook 452, Page 169

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook R-130, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1925