Skip to content

500-510 Paulison Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1980
Apartment

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Apr 1, 2010

Property Information

Block2196.01
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB/16U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
15%
Improvement Value:$1,018,900
85%
Total Assessment$1,193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,225+3.0%
2024$47,804+6.5%
2023$44,891+0.8%
2022$44,544+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

DeedBook 1919, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1980