Skip to content

101 Hammond AvePassaic, NJ 07055

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block2196.01
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage5,212
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,600
33%
Improvement Value:$169,800
67%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,448+3.0%
2024$10,146+6.5%
2023$9,528+0.8%
2022$9,454+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$999,999

To:

Sq Ft5,212DeedBook 4984, Page 108

Property Sale

Sale
$406,250

To:

DeedBook 1072, Page 256

Property Sale

Sale
$364,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1980