Skip to content

436 Paulison AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$305,550
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block2197.01
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage1,706
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,100
23%
Improvement Value:$223,900
77%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,957+3.0%
2024$11,612+6.5%
2023$10,904+0.8%
2022$10,820+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,550

To:

Sq Ft1,706DeedBook 3722, Page 15

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft1,706DeedBook 3508, Page 195Recorded2/11/2019

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 580, Page 110

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook D154, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1925