Skip to content

21 Hammond Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2020

Property Information

Block2197.01
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,340
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,500
37%
Improvement Value:$127,600
63%
Total Assessment$203,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,374+3.0%
2024$8,132+6.5%
2023$7,637+0.8%
2022$7,578+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2283, Page 131

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook K138, Page 237

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook K 129, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1940