Skip to content

146-156 Paulison Ave(Unit C0011)Passaic, NJ 07055

Built 1986

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 9, 2016

Property Information

Block2205
Lot70.73
QualifierC0011
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1S-BG-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,258
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
43%
Improvement Value:$100,300
57%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,228+3.0%
2024$7,019+6.5%
2023$6,591+0.8%
2022$6,540+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,258DeedBook 2907, Page 278

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook D131, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1986