Skip to content

146-156 Paulison Ave(Unit C0014)Passaic, NJ 07055

Built 1986

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block2205
Lot70.73
QualifierC0014
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1S-BG-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,258
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
43%
Improvement Value:$100,700
57%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,244+3.0%
2024$7,035+6.5%
2023$6,606+0.8%
2022$6,555+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,258DeedBook 3463, Page 78

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,258DeedBook 3135, Page 185Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2833, Page 102Recorded6/2/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2605, Page 1Recorded3/24/2015

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 727, Page 120

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook V166, Page 140

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook O153, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1986